Matcha arbata ir jos istorija

Matcha  arbata – ne tik gėrimas, bet ir menas, tradicija, bei sveikatingumo šaltinis. Matcha arbata, ryškiai žalios spalvos ir sodraus, kreminio skonio, yra neatsiejama Japonijos kultūros dalis. Ši ypatinga žaliosios arbatos rūšis, gaminama iš specialiai auginamų ir apdorotų lapų, turi turtingą istoriją, kurią verta atskleisti.

Matcha arbatos kelionė prasidėjo Kinijoje, Tang dinastijos laikais (618-907 m. e. m.). Tuo metu ji buvo vertinama kaip brangus gėrimas, skirtas tik imperatoriaus dvarui ir aukštai klasei. Arbatos lapai buvo malami į miltelius ir maišomi su karštu vandeniu, sukuriant gėrimą, kuris buvo ne tik skanus, bet ir turėjo gydomųjų savybių.

Matcha į Japoniją atkeliavo XII amžiuje, dėka vieno iš Zen budizmo įkūrėjų Eisai Myōan. Jis grįžo iš Kinijos su matcha sėklomis ir pradėjo jas auginti vienuolynuose. Matcha greitai išpopuliarėjo tarp vienuolių, kurie ją naudojo meditacijai ir budrumui palaikyti. Laikui bėgant malta arbata Kinijoje išnyko, tačiau dėl budistų vienuolynų papročių ji įsitvirtino Japonijoje.

Laikui bėgant, matcha arbata Kinijoje išnyko,tačiau dėl budistų vienuolynų papročių ji įsitvirtino Japonijoje ir tapo  neatsiejama Japonijos kultūros dalis. Buvo sukurta speciali ceremonija, vadinama „matcha-do”, skirta arbatos gėrimui paversti ypatingu ritualu. Ši ceremonija pabrėžia ramybę, dėmesingumą ir pagarbą.

Matcha ceremonija apima tam tikrą tvarką ir etiketą, kurio reikia laikytis. Nuo specialių indų ir įrankių naudojimo iki tikslių judesių ir gestų – kiekviena detalė turi savo reikšmę.

žalioji matcha arbata

Matcha Arbatos Gamyba

Matcha arbatos gamybos procesas yra ilgas ir kruopštus. Matcha pradedama ruošti likus kelioms savaitėms iki derliaus nuėmimo, augalai uždengiami nuo saulės spindulių,. Šis procesas padidina chlorofilo kiekį, suteikdamas lapams sodrią žalią spalvą, ir skatina teanino, amino rūgšties, kuri suteikia saldų skonį, gamybą. Nuėmus rankomis derlių, lapai dedami ant lygaus paviršiaus, kad išdžiūtų., šis procesas vadinamas „tencha”. Iš „tenchos” lapelių pašalinami stiebai ir gyslos ir  akmenens girnomis sumalama iki smulkios tekstūros, taip gaunant matcha miltelius.

Matcha arbatos skynimas

Matcha Arbatos Skirtumai ir Kokybė

Matcha arbata išsiskiria iš kitų žaliosios arbatos rūšių dėl savo unikalios gamybos ir vartojimo būdo. Skirtingai nuo įprastos žaliosios arbatos, kurioje naudojami lapai ar jų dalys, matcha vartojama miltelių pavidalu. Tai reiškia, kad vartojant matcha, išgeriame visą lapą, o tai leidžia mums gauti visas jos teikiamas maistines medžiagas.

Japonijoje matcha gamybai naudojami tik aukščiausios kokybės Tencha lapai. Ceremoninė matcha yra aukščiausios kokybės, pasižyminti švelniu skoniu ir sodria žalia spalva, o kulinarinė matcha yra sumalama su visais stiebais ir gyslomis, ji daugiau  naudojama maisto ruošai, yra žemesnės kokybės ir turi stipresnį skonį.

matcha arbata

 

Matcha Arbatos Ruošimas

 

Matcha arbata gali būti paruošta įvairiais būdais, tačiau tradicinis Japonijos matcha ruošimo būdas yra labai rituališkas ir reikalauja ypatingo dėmesio. Tradiciškai matcha arbata ruošiama naudojant bambukinį šaukštelį (chashaku), specialų dubenį (chawan) ir bambukinę šluotelę (chasen).

Matcha arbata gali būti naudojama ne tik tradiciniam gėrimui ruošti, bet ir įvairiems kitiems tikslams, pavyzdžiui:

  • Desertams: Matcha arbata gali būti naudojama gaminti įvairius desertus, tokius kaip pyragai, sausainiai, ledai ir kt.
  • Gėrimams: Matcha arbata gali būti naudojama gaminti įvairius gėrimus, tokius kaip latte, kokteiliai ir kt.

Matcha arbata yra ne tik skanus ir gaivinantis gėrimas, bet ir tikras sveikatos eliksyras. Dėl savo unikalaus skonio, sveikatai palankių savybių ir ypatingo ceremoninio paruošimo būdo matcha arbata yra verta išbandyti kiekvienam, ieškančiam natūralių būdų pagerinti savo sveikatą ir gerovę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *